Jak wykonać obróbki blacharskie dachu?
Obróbki blacharskie dachu to prace, których waga jest czasem niedoceniana. Nic dziwnego, bo tego rodzaju praca nie rzuca się w oczy. Każdy widzi dachówkę czy blachodachówkę i jest w stanie powiedzieć coś o kolorze czy sposobie ułożenia. Podobnie z rynnami – są dobrze widoczne i rzucają się w oczy.
Tymczasem obróbka blacharska to z estetycznego punktu widzenia detal. Jednak ten szczegół ma ogromne znaczenie dla funkcjonalności dachu. Może zaważyć na tym, czy dach będzie szczelny i estetyczny. Jaki obróbki blacharskie się najczęściej wykonuje? Większość budynków wymaga kosza dachowego, obróbki komina, pasa podrynnowego, listew wykończeniowych i parapetów, obróbki gzymsów oraz pasa nadrynnowego.
Niezbędne są też obróbki przyścienne oraz wiatrownica. Prace tego rodzaju polegają na wykorzystaniu blachy płaskiej, której kolor jest dostosowany do barwy dachu. Każdy rodzaj obróbki dachowej wymaga nieco innego podejścia. Na przykład obróbka przyścienna to konieczność ogarnięcia połączeń odmiennych materiałów.
Duże znaczenie ma tutaj praca drewna. Temperatura w ciągu roku się zmienia, a na zmianę kształtu może też wpłynąć wiatr i wilgotność. Trzeba o tym pamiętać podczas wykonywania obróbki. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zastosowanie obróbki dwuczęściowej, czyli z dodatkową listwą montowaną do muru.
Zwykle stosuje się także masę dekarską do uszczelnienia połączenia listwy z murem. Jak widać, tego rodzaju praca wymaga sporo wiedzy i doświadczenia, dlatego zawsze warto zadbać o zwerbowanie dobrego fachowca.